3 cechy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając matę pod krzesło
wrz, 15 2020   |   Deco porady

3 cechy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając matę pod krzesło

Niezależnie od tego, czy kółka Twojego krzesła obrotowego, wykonane zostały z plastiku czy kauczuku, warto zabezpieczyć podłogę przed ewentualnymi uszkodzeniami i zarysowaniami. Z pomocą przychodzą maty pod krzesło czy fotel, które ochronią nawierzchnię podłogową. W jaki sposób zatem wybrać odpowiednią podkładkę pod fotel? Z naszego krótkiego miniporadnika dowiesz się, jakie trzy - najważniejsze według nas - cechy należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup odpowiedniej maty.

Skuteczna ochrona podłogi

Praca zdalna to już standard w dzisiejszych czasach. Wygodny fotel, niezbędny sprzęt i odpowiednie warunki, w których jesteśmy w stanie skupić się na pracy. Wydawałoby się, że o nic więcej nie musimy się martwić... Po dłuższym czasie pracy zdalnej okazuje się często, że nawierzchnia podłogi posiada liczne rysy i inne uszkodzenia. Wymiana krzesła nie rozwiąże problemu, a częsta wymiana podłogi to duże obciążenie dla naszego budżetu. Dlatego warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Do tego typu rozwiązań niewątpliwie należą maty ochronne.

Skuteczna ochrona podłogi

Jaka podkładka pod fotel?

Zadaniem mat ochronnych pod fotel czy krzesło jest przede wszystkim chronienie nawierzchni podłogowej przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed plamami oraz odbarwieniami. Mata oprócz swojej podstawowej funkcji powinna także estetycznie się prezentować. Na co zwrócić uwagę przed zakupem podkładek ochronnych?

  • Materiał. Do najczęściej spotykanych materiałów, z których są wykonane maty należą: maty ochronne z polichlorku winylu, poliwęglanu oraz polipropylenu. Szczególnej uwadze polecamy te pierwsze, ponieważ wyróżniają się niezwykle wysoką wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz są odporne na działania substancji chemicznych. Maty winylowe cieszą się największą popularnością wśród klientów.
  • Rozmiar. Dobierając odpowiedni rozmiar maty ochronnej, należy zwrócić uwagę na typ krzesła - czy jest to krzesło obrotowe czy też nie; w jakim obszarze jest najczęściej przemieszczane. Jaki kształt będzie ładnie się prezentować w naszym wnętrzu. Najpopularniejsze wymiary mat winylowych to: 100x70 cm, 120x90 cm, 140 x100 cm.
  • Cena i wygląd. Matę ochronną powinniśmy dopasować do wystroju swojego wnętrza. Jej kolorystyka i wzory powinny współgrać ze stylem pokoju i jego dodatkami. Należy też zwrócić uwagę na cenę produktu, nie powinna być ani zaniżona, ani zawyżona, natomiast powinna być uzależniona od sposobu i jakości wykonania produktu.

Jak prawidłowo położyć matę ochronną?

Jeżeli wybraliśmy już idealną podkładkę winylową pod krzesło do swojego biura czy pokoju, to pora, żeby zastanowić się, jak ją założyć. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że podłoga, na której ma być położona mata, musi być, czysta i sucha. Jeżeli dysponujemy matą z wypustkami, to kładziemy ją kolcami od spodu, natomiast gładkie maty winylowe w taki sposób, żeby powierzchnia antypoślizgowa znajdowała się na naszej podłodze. Prawidłowe położenie maty ochronnej pod obrotowy fotel bądź stabilne krzesło zapewni jej odpowiednią stabilizację.

Jak prawidłowo położyć matę ochronną

A jak poradzić sobie z czyszczeniem maty? Po krótszym bądź dłuższym czasie użytkowania maty winylowej będziemy musieli ją odpowiednio wyczyścić. Jednak to nie powinno stanowić problemu. Czyszczenie maty jest szybkie i przyjemne. Do usuwania zabrudzeń na macie ochronnej wystarczy zwilżona gąbka z dodatkiem łagodnego płynu bądź mydła. Nie należy myć podkładki winylowej środkami wysoko alkanicznymi.


 Zobacz również:

Dywany zewnętrzne – o czym należy pamiętać, kupując dywan na balkon, taras i do ogrodu?

Czy kupowanie dywanu do pokoju alergika ma sens?