Panele, płytki winylowe

Jeżeli zastanawiasz się jak szybko odnowić podłogę w swoim domu - najlepiej bez konieczności poszukiwania kosztownej ekipy remontowej - warto zastanowić się nad wykorzystaniem paneli winylowych. Tzw. płytki PCV to coraz popularniejszy sposób wykończenia podłóg. Nic w tym dziwnego. Przyciągają wzrok, potrafią w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd mieszkania, a w dodatku możemy je ułożyć samodzielnie. Do niedawna, chcą ozdobić podłogę musieliśmy wybierać pomiędzy znanymi wszystkim kafelkami z ceramiki czy panelami podłogowymi. Teraz możemy do tego celu wykorzystać także panele PCV. Samoprzylepny panel podłogowy winylowy jest idealnym materiałem do szybkiego i samodzielnego odnowienia podłogi. Kluczowe jest to, że kafelki PCV możemy bez niczyjej pomocy położyć bezpośrednio na materiale, który położyliśmy poprzednio na naszej podłodze. Wystarczy go dobrze odtłuścić, aby samoprzylepne kafle winylowe dobrze przylegały do podłogi. Potem pozostanie nam tylko ułożenie i przyklejenie do podłogi płytek winylowych. Samoprzylepne winylowe panele podłogowe są złożone z dwóch warstw. Dolna warstwa to elastyczny PCV, dzięki czemu panel jest trwały i wytrzymały. Na niej znajduje się górna warstwa, na którą nakładany jest nadruk wybranego motywu.

Samoprzylepne panele winylowe z dowolnym wzorem

Właśnie możliwość nadruku dowolnego wzoru jest kolejną niezwykle istotną zaletą paneli winylowych. Daje nam to możliwość wyboru paneli spośród nieograniczonego zbioru motywów. W zależności do swoich upodobań i wystroju pomieszczenia, w którym chcemy je wykorzystać, możemy wybierać panele z motywem drewna, betonu, marmuru, natury, mozaiki, pięknych wzorów orientalnych, abstrakcji, a nawet motywów dziecięcych. Dzięki tej dowolności nadruku i szerokiej gamie motywów, z pewnością znajdziemy samoprzylepne panel podłogowe do naszego pokoju czy kuchni. Niezwykle istotny jest również fakt, że elegancki wygląd i specyfika płytek winylowych pozwala nam na ich wykorzystanie w każdym pomieszczeniu. Podłogę z paneli PCV można ułożyć w najbardziej naturalnych pomieszczeniach – kuchni czy łazience, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kafelkami winylowymi z wybranym wzorem ozdobić podłogę w korytarzu, salonie czy sypialni. Właściwości paneli winylowych umożliwiają też bezpieczne wykorzystanie ich w pokoju dziecka. Tym bardziej, że posiadamy ciekawą kolekcję dziecięcych wzorów na płytki PCV.

Bezpieczne i odporne płytki PCV

Bardzo istotną kwestią przemawiającą za wyborem paneli winylowych na podłogę są także jego właściwości. Jedną z najważniejszych jest odporność na wilgoć, która sprawia, że coraz częściej sięgamy po nie jako alternatywę dla tradycyjnych płytek ceramicznych w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Jeśli masz panele samoprzylepne do łazienki rozlana woda czy inne płyny nie stanowią w przypadku paneli winylowych żadnego problemu. Wystarczy je tylko zetrzeć. Podobnie w przypadku innych pomieszczeń, jak jadalnia, salon czy pokój dziecka. Każdemu nie raz zdarzyło się rozlać tam jakiś płyn, a potem martwić się o stan drewnianej podłogi. W przypadku samoprzylepnych płytek PCV nie jest to żadnym problemem. Oczywiście płytki ceramiczne również można zetrzeć. Tyle, że płytki PCV mają nad nimi inną przewagę. Mianowicie są ciepłe i bardziej odporne. Samoprzylepne płytki do łazienki, w odróżnieniu od tradycyjnych kafelków, bardzo dobrze przewodzą ciepło więc samo chodzenie po nich jest dużo przyjemniejsze. Warto tu wspomnieć, że panele winylowe można też układać na ogrzewaniu podłogowym. Po drugie, elastyczne panele podłogowe z PCV są wbrew pozorom bardziej odporne od tych tradycyjnych. Upuszczenie ciężkiego przedmiotu w kuchni czy łazience wiąże się najczęściej z pęknięciem lub odpryskiem na kafelku. W przypadku płytek winylowych nie ma takiej obawy. Panele PCV są także odporne na zarysowania i wycieranie. Wykorzystanie wysokiej klasy materiałów i nadruku cyfrowego, gwarantuje ich wytrzymałość. Nawet w często odwiedzanych pomieszczeniach nie musimy obawiać się o wytarcie motywu czy wytrzymałość paneli. Inną przewagą paneli podłogowych z PCV nad ceramicznymi kaflami jest to, że dzięki specjalnym właściwościom winylu, kafelki PCV nie wydają praktycznie żadnych dźwięków podczas chodzenia po nich. To zaleta, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru podłogi do pokoju niemowlaka. Kto ma lub miał dziecko, które często i łatwo się wybudza wie, jak jest to istotne.

Panele winylowe jako dekoracja ścian

Samoprzylepne panele winylowe to niezwykle ciekawy i efektowny sposób na wykończenie nowoczesnych i modnych wnętrz. Płytki winylowe przyklejane na ścianę to jedno z najmodniejszych rozwiązań ostatnich czasów. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej wykorzystują je przy aranżacjach najbardziej prestiżowych i modnych wnętrzach. Co istotne nie są stosowane wyłącznie na podłogach, ale również na ścianach. Daje to niesamowity efekt wizualny i stanowi bazę do dalszych aranżacji. Dzięki różnorodności wzorów panele winylowe na ścianę można wykorzystać pomieszczeniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, industrialnym, a także klasycznym czy retro. Płytkami winylowymi możemy przykryć dotychczasowe kafelki w kuchni czy łazience, co podobnie jak w przypadku podłóg szybko i stosunkowo tanio pozwoli nam odmienić całkowicie wystrój pomieszczenia. Możemy również po nie sięgnąć planując aranżację nowego wnętrza i zastąpić płytkami PCV klasyczne dekoracje. Uniwersalność płytek winylowych pozwala też na ich zastosowanie, niezależnie od stylu, w jakim urządziliśmy mieszkanie. Samoprzylepne panele winylowe z motywem betonu, będą idealne mieszkań w stylu klasycznym,  loftowym lub industrialnym, które nawiązują do pomieszczeniach pofabrycznych i magazynów. Tam właśnie motywy surowego betonu czy blachy na podłodze lub na ścianach prezentuje się najlepiej. Z kolei do nowoczesnych wystrojów można wykorzystać panele winylowe z motywami abstrakcji, marmuru czy z wzorami geometrycznymi. Dla tradycjonalistów lubiących style klasyczny, retro czy vintage polecamy panele PCV z pięknymi i kolorowymi orientalnymi wzorami, motywy ceramiki portugalskiej czy też panele z wzorami roślinnymi i kwiatowymi. Jak widać szeroki wybór motywów oraz niewątpliwe zalety samoprzylepnych paneli winylowych dają nam możliwość stworzenia efektownej aranżacji zarówno podłogi, jak i ścian, w praktycznie każdym pomieszczeniu. Panele winylowe ścienne samoprzylepne to pomysł na szybką metamorfozę ścian w kuchni czy łazience. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odświeżyć pomieszczenie, zachować piękny wygląd i nie czekać na efekty zbyt długo.