Jak wybrać wygodny fotel do biurka?
lis, 16 2021   |   Deco porady

Jak wybrać wygodny fotel do biurka?

Praca przy biurku stała się dla niektórych codziennością. Krzesło to nieodłączny element biura. Coraz dłuższy czas spędzony przed komputerem jest przyczyną licznych problemów pleców, dlatego ważny jest wygodny i dobrej jakości fotel biurowy. Dobrze wybrane i wyprofilowane krzesło biurowe pozwala na komfortową pracę przy stanowisku i zadba o twoje plecy.

Jak wybrać fotel biurowy ergonomiczny?

Należy pamiętać, że cena i wygląd fotela nie powinna mieć dużej wagi. Najważniejszy jest komfort. Rolą krzesła biurowego jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała i wyeliminowanie ryzyka schorzeń kręgosłupa. Długotrwałe siedzenie w nieodpowiedni sposób na nie właściwych krzesłach może prowadzić nie tylko do bólów pleców, ale także do trwałych uszkodzeń kręgosłupa.

Krzesło na kółkach czy płozach?
 
Jak wybrać fotel biurowy ergonomiczny?

Najlepszym pomysłem będzie fotel ergonomiczny, który zapewni prawidłową postawę i wygodne podparcie. Przy zakupie fotelu zwróć uwagę na oparcie, siedzisko, podłokietniki i wentylację. Warto również rozważyć jaki fotel-na kółkach czy płozach-najlepiej będzie odpowiadał wykonywanej pracy.

Oparcie - jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Oparcie powinno posiadać wypukłości przylegające do anatomicznego kształtu kręgosłupa. Najlepiej wybrać fotel z ruchomym podparciem lędźwiowym, by dobrze dopasować oparcie do wzrostu użytkownika. Duże znaczenie ma możliwość regulacji oparcia, co pozwoli na odciążenie pleców. Odchylenie oparcia dodatkowo zapewni komfort pracy.

Dobry fotel biurowy ma często regulowane siedziska, co ułatwia dopasowanie fotela do potrzeby konkretnego użytkownika. Siedzenie powinno być miękkie, ale niezbyt głębokie, ponieważ zbytnia głębokość siedziska nie sprzyja dobrej postawie kręgosłupa i zwiększa zmęczenie. Dla wysokich osób funkcja ustawień wysokości siedziska jest kluczowa, pozwala ona na trzymanie nóg pod odpowiednim kątem.

jak wybrać wygodny fotel do biurka

Siedzisko, czyli zdrowe podejście do tematu

Funkcję odciążającą kręgosłup pełnią również podłokietniki, ale także pomagają zachować zdrowe nadgarstki. W większości foteli biurowych podłokietniki nie są za szerokie, a ich pozycja jest stała. Dobre krzesła mają regulowane podłokietniki, a ich konkretne ustawienia są wybierane na podstawie aktualnie wykonywanej czynności.

Krzesła biurowe są wykonane z różnych materiałów. Najlepiej wybrać fotel z materiału, który jest łatwy w utrzymaniu czystości i równocześnie umożliwiający łatwą cyrkulację powietrza. Fotel ze skóry posiadający otwory wentylacyjne pozwala przedłużyć trwałość fotela i zwiększyć wygodę użytkowania.

Krzesło na kółkach czy płozach?

Przy dużej przestrzeni biura fotel biurowy na kółkach może okazać się bardzo praktyczny, nie ogranicza ruchów i pozwala się przemieszczać razem z krzesłem bez konieczności co chwilowego wstawania. Dobrze jeśli podstawa krzesła powala na obrót wokół własnej osi i nie ogranicza ruchu. Krzesła obrotowe znacznie ułatwiają sięganie do szafek w biurze, a ich kółka mogą być wykonane z gumy lub plastiku.

Ceny foteli biurowych

Natomiast fotel na płozach bardziej nadaje się do sal konferencyjnych, gdzie nikt nie pracuję na stałe. Krzesło na płozach ma usuniętą centralną cześć podstawy, mimo tego jest bardzo stabilne. Łatwo się go przesuwa i jest bardzo wygodny w użytkowaniu.

Większość foteli bardzo rysuje podłogę, można temu zapobiec, wyposażając się w podkładkę pod fotel, która zapewni ochronę przed zniszczeniami. Podkładka jest wykonana z materiału, który łatwo utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć zwykłą ściereczką.

Fotele kubełkowe czy klasyczne?

Na rynku jest wiele rodzai krzeseł do wyboru. Coraz większą popularność cieszą się krzesła kubełkowe. Charakteryzuje je większa ilość ustawień dostosowujących krzesło do naszej postawy. Pozwalają na siedzenie w jednej pozycji wiele godzin bez bólów pleców. Mają możliwość ustawienia podparcia lędźwiowego i regulowany zagłówek.

Ceny foteli biurowych

Modele krzeseł kubełkowych są o wiele droższe od klasycznych foteli, przez co producenci rezygnują z wielu możliwości ustawień, aby obniżyć cenę. Rozbudowane klasyczne fotele mają więcej możliwości udogodnień dla użytkowników często za niższą cenę.

Ceny foteli biurowych

Kupno fotela biurowego nie jest częstym wydatkiem, a zakupiony służy przez wiele lat. Dlatego nie warto na nim oszczędzać i narażać swoje plecy na uszkodzenie. Przeciętne fotele biurowe mieszczą się w przedziale cenowym od 200 do 5000 zł. Trzeba dobrze przemyśleć zakup i wybrać wygodne krzesło dostosowane do swoich potrzeb.


Zobacz również

3 cechy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając matę pod krzesło

Mata ochronna na biurko, czyli jak zadbać o miejsce pracy