Dywan okrągły czy prostokątny? Dokonanie właściwego wyboru dla Twojej przestrzeni
lis, 6 2023   |   Deco porady

Dywan okrągły czy prostokątny? Dokonanie właściwego wyboru dla Twojej przestrzeni

Wiesz, jednym z najczęstszych dylematów projektowych jest odwieczna debata pomiędzy wyborem dywanu okrągłego lub prostokątnego. Kto by pomyślał, że kształt dywanu może wywołać tyle kontemplacji? Ale uwierz mi, tak jest. Dzisiaj zagłębimy się w tę zagadkę projektową i dowiedzmy się, co jest najlepsze dla Twojej przestrzeni.

Jak wybrać odpowiedni dywan?

Rozmiar ma znaczenie

Po pierwsze, niezależnie od kształtu, kluczowy jest rozmiar dywanu. Jeśli dywan jest za mały, może wyglądać jak źle umieszczona wycieraczka. Za duży? Może przyćmić inne elementy w pomieszczeniu. Przed dokonaniem zakupu zawsze zmierz swój pokój i obszar, który chcesz pokryć dywanem. A w razie wątpliwości zawsze wybieraj nieco większy rozmiar – łatwiej złożyć lub zagiąć brzegi, niż żałować maleńkiego dywanika!

Weź pod uwagę meble

Meble odgrywają znaczącą rolę w wyborze odpowiedniego dywanika. Czy masz okrągły stół do jadalni? Okrągły dywan może lepiej go uzupełniać. Masz liniowy i prostokątny układ salonu? Prostokątny dywan prawdopodobnie pasowałby bez problemu.

 
Dywan okrągły czy prostokątny?
Dywan okrągły czy prostokątny?

Funkcjonalność ponad formą

Pamiętaj, że dywany to nie tylko kwestia estetyki. Trzeba pamiętać również o ich funkcjonalności. Pomyśl o ruchu, jaki wytrzyma dywan. Delikatny okrągły dywan może nie być najlepszym wyborem w przypadku obszaru o dużym natężeniu ruchu.

Do jakich pomieszczeń pasuje okrągły dywan?

Okrągłe dywany doskonale nadają się do dodania odrobiny miękkości przestrzeniom, w których dominują proste linie i ostre krawędzie.

  • Sypialnie: Czy kiedykolwiek próbowałeś umieścić okrągły dywanik pod łóżkiem? Nadaje pomieszczeniu bardziej miękki i zrelaksowany klimat.

  • Kąciki do czytania: okrągły dywanik, wygodne krzesło, lampa stojąca i ulubiona książka. Czy muszę powiedzieć więcej?

  • Pokoje dziecięce: Dzieci uwielbiają wyjątkowe kształty. Okrągłe dywaniki mogą być fantastycznym dodatkiem do miejsc do zabawy lub nauki.

 
Dywan okrągły czy prostokątny?
Dywan okrągły czy prostokątny?
 

Gdzie nadaje się prostokątny dywan?

Porozmawiajmy teraz o prostokątnym dywanie – ponadczasowym klasyku. Proste linie i znajomy kształt sprawiają, że jest to ulubiony model wielu osób.

  • Pokoje dzienne: Prostokątny dywanik może wyznaczyć część wypoczynkową, szczególnie w przestrzeniach na planie otwartym. Służy jako kotwica, łącząca ze sobą różne meble.

  • Jadalnia: Duży prostokątny dywanik pod stołem w jadalni sprawi, że krzesła pozostaną na dywanie, nawet gdy zostaną wyciągnięte.

  • Korytarze i przedpokoje: są zazwyczaj długie i wąskie, dlatego prowadnice prostokątne są idealnym wyborem.

 
Dywan okrągły czy prostokątny?
Dywan okrągły czy prostokątny?
 

Modne dywany - prostokątne czy okrągłe?

Ostatecznie to, czy wybierzesz dywan prostokątny, czy okrągły, zależy od osobistych preferencji i specyficznych wymagań Twojej przestrzeni. Nasza rada? Pozostań wierny temu, co wydaje Ci się właściwe. Weź pod uwagę istniejące elementy w Twojej przestrzeni, funkcję dywanu i oczywiście to, co osobiście lubisz. W końcu Twój dom powinien być odzwierciedleniem Ciebie!

Wybór pomiędzy okrągłym lub prostokątnym dywanem może być zabawną przygodą projektową. Każdy ma swój urok i miejsce. I pamiętajcie, że w świecie projektowania wnętrz zasady są po to, żeby je łamać. Czasami najlepsze przestrzenie rodzą się z czystego instynktu. Zaufaj więc swojemu i niech Twoja przestrzeń zabłyśnie!