Jak wyczyścić dywan?
gru, 15 2020   |   Deco porady

Jak wyczyścić dywan?

W wielu pomieszczeniach decydujemy się na zastosowanie pięknych, miękkich dywanów. Stanowią one nie tylko cudną ozdobę, ale również poprawiają komfort chodzenia – kto nie lubi pod bosą stopą poczuć miękkich włókien dobrze skrojonego dywanu? Jednak chcąc cieszyć się nieskazitelnymi dywanami, musimy nauczyć się o nie skutecznie dbać. Zatem w odpowiedzi na nurtujące pytanie jak wyczyścić dywan, by pozostawał świeży i ładnie się prezentował, przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Należy pamiętać, że każdy rodzaj dywanu wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Osoby zainteresowane zachęcamy do lektury!

Dywan winylowy – jak wyczyścić?

Dywany winylowe są bardzo wytrzymałe oraz odporne na wszelkiego typu zabrudzenia. Ich wodoodporne właściwości zdecydowanie ułatwiają czyszczenie – stąd doskonale sprawdzają się w łazienkach, kuchni, przedpokoju oraz innych pomieszczeniach. Dywan z winylu wykonano w 80% z tworzywa PCV, natomiast reszta to zazwyczaj włókno szklane. Tego rodzaju dywan doceniają zwłaszcza alergicy, ponieważ nie utrzymują się w nim groźne drobnoustroje oraz uczulający kurz. Chcąc wyczyścić dywan winylowy, wystarczy użyć mokrej szmatki z mydłem lub mopa, intensywnie przecierając powierzchnię dywanu. Odradzamy używanie w tym celu silniejszych środków czystości, które jedynie mogłyby uszkodzić strukturę winylu.

jak wyprać dywan welniany

Jak wyprać dywan wełniany?

Dywany wełniane przez długi czas potrafią wyglądać nieskazitelnie. Brud wnika bowiem głęboko pomiędzy włókna, zamiast utrzymywać się na powierzchni. Oznacza to, że powinniśmy, czyścić je częściej niż nam się wydaje, ale i nie za często, by nie eksploatować go nadmiernie – pamiętajmy, że każde odkurzanie w jakimś stopniu powoduje pozbywanie się luźniejszych włókien dywanu. Dlatego, jeżeli odkurzamy, to upewnijmy się, że korzystamy z niskiej mocy ssania. Regularne czyszczenie przy pomocy specjalistycznych środków powinno ułatwić utrzymanie świeżości. Zaleca się też, by raz na jakiś czas skorzystać z usług profesjonalistów, którzy szczegółowo zadbają o pielęgnację naszego dywanu oraz raz na jakiś czas wytrzepać go na trzepaku, co pozwoli lepiej pozbyć się zalegającego w zakamarkach włókien kurzu.

Jak wyczyścić dywan z sierści psa lub kota?

Posiadając pupila, musimy liczyć się z tym, że znacznie częściej będziemy musieli czyścić swoje dywany. Sierść zwierząt ma tendencję do wczepiania się we włókna dywanu, skąd nie tak łatwo jest ją usunąć. Skuteczny w tej materii okaże się oczywiście odkurzacz, który będzie wciągać kocią lub psią sierść – najlepiej przy wykorzystaniu wysokiej mocy oraz turbo szczotki, która dokładniej zbierze zalegające zabrudzenia.

jak wyczyścic dywan z sierści psa

Jak wyczyścić dywan z sierści, chcąc uniknąć wykorzystania odkurzacza? Możemy posłużyć się nawilżoną wodą gumową rękawicą, którą, jeśli będziemy przesuwać w jednym kierunku po dywanie, z pewnością zbierzemy znaczną część włosów. Jeszcze lepsza w tej kwestii może okazać się wilgotna szczotka ryżowa, za pomocą której wyczeszemy sierść z dywanu. Wypróbuj różne metody, w zależności od rodzaju dywanu, a z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie i swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, żeby tego rodzaju czyszczenia nie wykonywać zbyt agresywnie, w trosce o kondycję włókien swojego dywanu.

Soda oczyszczona na ratunek dywanowym zabrudzeniom!

Coraz częściej pośród domowych środków czystości znajduje się soda oczyszczona. Ten środek jest wyjątkowo ekologicznym oraz oszczędnym rozwiązaniem dla naszego domu. Natomiast czyszczenie sodą naszych dywanów przywraca im dawny blask, bez nadmiernego uszkadzania włókien. Jednak jak to zrobić? Wystarczy najpierw dokładnie odkurzyć dywan, następnie równomiernie posypać go sodą oczyszczoną, zostawić ją na dywanie na kilka godzin, a następnie ponownie za pomocą odkurzacza, wciągnąć pozostawioną sodę. Jej właściwości czyszczące skutecznie rozprawią się z zalegającym brudem, pozostawiając nasz dywan czysty i świeży!

Dywan shaggy – jak wyczyścić?

Miękkie, długowłose, kudłate dywany to marzenie wielu z nas. Jednak trudności pojawiają się w kwestii utrzymania ich w czystości. Zatem jak wyczyścić dywan shaggy? Regularne odkurzanie z pewnością ułatwi jego pielęgnację. To długotrwały proces, ponieważ powinno się odkurzać w różnych kierunkach, najlepiej przy użyciu turbo szczotki. Natomiast raz na jakiś czas najlepiej będzie wyczyścić go na mokro, przy pomocy specjalnego odkurzacza piorącego.

dywan shaggy

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Czyszczenie dywanów nie należy do najłatwiejszych czynności, często to żmudny proces, w którego trakcie staramy się nie uszkodzić włókien dywanu. Jednak istnieje wiele domowych sposobów, które pozwalają zachować czystość przy jednoczesnej ochronie delikatnego materiału. Do najpopularniejszych należą:

  • własny preparat do czyszczenia dywanów – przygotowany z kompozycji płatków mydlanych oraz skrobi ziemniaczanej – taką mieszankę należy wetrzeć głęboko w dywan, a następnie po pewnym czasie odkurzyć;
  • opisane wcześniej czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną pozwoli nie tylko pozbyć się zabrudzeń, ale również nadać dywanowi świeży zapach – natomiast dla trudniejszych plam, stwórz roztwór z sody oraz octu, który ułatwi ich wywabianie;
  • tłuste plamy na dywanie usuniesz, posypując talkiem lub mąką ziemniaczaną – pozostawiona na parę godzin skutecznie wchłonie niechciane zabrudzenia;
    na świeże plamy po winie najlepsza jest sól – ma ona właściwości higroskopijne, a więc pochłania wilgoć, przez co po pewnym czasie wystarczy tylko odkurzyć rozsypaną w miejscu plamy sól.

Czyszczenie dywanu z długim włosiem

Czyszczenie dywanów posiadających długie włosie należy przede wszystkim wykonywać regularnie. Zatem odkurzanie turbo szczotką oraz czyszczenie za pomocą odpowiednich preparatów (również tych wytworzonych domowym sposobem) powinno pomóc. Brud wnika głęboko w strukturę włosia, dlatego raz na jakiś czas być może warto swój dywan oddać w ręce profesjonalistów.

domowe sposoby na dywan

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Wielu z nas jest przyzwyczajonych, że pranie dywanu wiąże się z czyszczeniem na mokro. Jednak jest to możliwe również bez użycia wody. Wystarczy posypać dywan odpowiednim środkiem czystości – specjalistyczne preparaty są dostępne w drogeriach, jednak pośród domowych produktów także znajdziemy odpowiednie składniki, tj. skrobia ziemniaczana, soda oczyszczona czy sól. Po odczekaniu odpowiedniego czasu wystarczy odkurzyć rozsypaną substancję i gotowe!

Mamy nadzieję, że nasze porady jak wyprać dywan pomogą Wam w skutecznym utrzymaniu w czystości swoich pięknych kobierców!


Powiązane artykuły:

Czy kupowanie dywanu do pokoju alergika ma sens? Obalamy fakty i mity

Jakie wzory i kolory dywanów winylowych królują w 2020 roku?