lis, 3 2022   |   Deco porady

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych na ścianie - we współpracy z @projectwood_diy

Z czego wykonane są kafelki?

Kafelki ścienne/podłogowe wykonane są z wysokiej jakości materiału winylowego o grubości 1,1 mm, wzmocnionego siatką PES z klejem. Samoprzylepna część panelu pokryta jest folią zabezpieczającą. 

Montaż samoprzylepnych kafelków winylowych w kuchni

Masz dość swoich starych kafli ceramicznych, chciałbyś coś zmienić w kuchni, ale nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu? Nic prostszego! We współpracy z @projectwood_diy pokażemy jak przy pomocy samoprzylepnych paneli możesz zmienić wystrój całej przestrzeni.

Przydatne narzędzia

 • ołówek

 • nóż do tapet

 • poziomica

 • miękka szmatka/rolka do tapet

 • narzędzie do demontażu gniazdek elektrycznych

 • w razie nierówności - narzędzia do szlifowania

Przed rozpoczęciem montażu

Zanim przystąpisz do aplikacji paneli winylowych na ścianie bądź podłodze, powinieneś odpowiednio przygotować oklejaną powierzchnię. Należy z niej usunąć wszelkie nierówności oraz dokładnie wyczyścić (np. z pozostałości kleju) i odtłuścić. Montaż powinien odbywać się na czystej i suchej powierzchni. Uzupełnij wszelkie nierówności i ubytki większe niż 0,5 mm, w przeciwnym razie odbije się to na strukturze przyklejanej kafelki. Planując montaż płytek winylowych na płytkach ceramicznych pamiętaj, że fugi nie mogą być większe niż 2 mm. W przypadku szerszych fug również należy je wypełnić i wyrównać!.

Komentarz od @projectwood_diy:

Kafle, na które naklejamy nasze panele muszą być obowiązkowo odtłuszczone, aby dobrze się kleiły. W naszej kuchni w pierwszej kolejności zostały usunięte kafle na bokach, gdyż nie licowały się ze ścianą. Z uwagi na to, że powierzchnia ścian musi być gładka bez żadnych ubytków zmuszony byłem wszystko zrównać i usunąć luźne powłoki malarskie oraz uzupełnić tynk w miejscu usuniętych kafli. Ubytki pod szafkami wiszącymi zostały wypełnione akrylem. Fugi mieliśmy 1 mm. więc nic nie robiłem, bo nie było takiej potrzeby.

Montaż samoprzylepnych kafelek Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Aplikacja samoprzylepnych płytek winylowych

 • Rozłóż kafle winylowe w bezpiecznym miejscu i sprawdź dopasowanie wzoru. Upewnij się, że produkt jest zgodny z zamówieniem i nie posiada żadnych wad.

 • Przed przyklejeniem kafelki usuń z niej folię zabezpieczającą, po czym delikatnie i równo dopasuj do powierzchni. Następnie mocno ją dociśnij, zwracając szczególną uwagę na krawędzie. Kolejne kafelki przyklejaj bez pozostawiania szczelin między nimi - pamiętaj o dokładnym dopasowaniu wzoru. W razie potrzeby przycięcia kafelki użyj nożyka do tapet.

Komentarz od @projectwood_diy:

 • Do montażu kafelków winylowych niezbędne będą narzędzia do demontażu gniazdek elektrycznych, dobry ołówek, którym oznaczymy wymiary i ostry nóż do tapet, a także poziomnica, która jest też bardzo ważna przy klejeniu pierwszej partii paneli. Tak przygotowani możemy przystąpić do działania.

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

 • Panele winylowe od spodu pokryte są warstwą kleju, a więc ściągamy tylko papier woskowy i naklejamy na ścianę. Nożem do tapet wycinamy otwory pod gniazdka elektryczne oznaczone ołówkiem. W tym miejscu muszę wam zasugerować, aby oznaczać delikatnie, gdyż w przypadku pomyłki możemy wygumkować oznaczenie i nanieść korektę bez pozostawiania znaków na obrabianym panelu. Bardzo ważna sprawa! Jeśli na ścianie macie kaflę o tym samym wymiarze co panele to zróbcie przesunięcie, aby nie kleić w skali 1 do 1, gdyż brzegi paneli, nie przykleją się dokładnie i po jakimś czasie tak przyklejone mogą się odkleić.

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

 • Jeśli źle przykleicie panel to nie panikujcie, gdyż można go jeszcze odkleić i nakleić jeszcze raz poprawnie. Do samego klejenia już paneli na ścianach proponuję użyć miękkiej szmatki lub rolki do tapet w celu ich dociśnięcia, aby dobrze przywarły do ściany.

 • Gdyby była taka sytuacja, że po jakimś czasie zobaczcie przyklejoną płytkę z pęcherzem powietrza to spokojnie możecie to zniwelować szpilką, przebijacie w miejscu pęcherza i wyciskacie zgromadzone powietrze. W ten sposób doklejacie panel nie pozostawiając żadnych śladów.

 • Płytki położone w taki sposób wykańczamy w narożnikach silikonem i tak naprawdę nic złego nie powinno się z nimi dziać, to samo robimy w okolicach styku z blatem kuchennym, aby nie podchodziła woda. Dodam tylko, że klej nabiera swoich właściwości po 24 h od momentu przyklejenia.

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Montaż samoprzylepnych płytek winylowych

Film z montażu samoprzylepnych płytek winylowych - przed i po metamorfozie @projectwood_diy @iwona.jar