Balkon to jedna z najlepszych cech bloku mieszkalnego. Zapewnia świeże powietrze i przestrzeń do relaksu. Warto go zaprojektować tak, aby stał się odskocznią od codzienności w namiastce ogrodowej atmosfery. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaaranżować balkon tak, aby był zarówno funkcjonalny, jak i piękny.
Jak zaprojektować balkon w bloku?
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu balkonu, jest rodzaj mebli, które chcesz na nim postawić. Chcesz siedzieć? Mały stolik? Możesz także pomyśleć o tym, jaki widok chcesz podziwiać z balkonu? Czy jest on ładny i warto się nim pochwalić, czy po prostu chcesz czegoś bardziej prywatnego i odosobnionego w kącie?
Meble balkonowe i akcesoria
Oto kilka pomysłów na meble balkonowe oraz dodatki, dzięki którym Twój balkon będzie piękniejszy i bardziej zachęcający.
Sofa zewnętrzna - jeśli masz duży balkon, dobrym rozwiązaniem jest sofa balkonowa, ponieważ może pomieścić do 3 osób i nie zajmuje dużo miejsca. Można ją przenosić, dzięki czemu można zmienić konfigurację w zależności od aktualnych potrzeb;
Stół balkonowy - można go łatwo przechowywać, gdy nie jest używany. Jeśli posiadasz mały balkon w bloku to warto zakupić stół półokrągły, składany. Możesz zdecydować się na jego drewnianą bądź metalową wersję. Do tego dwa krzesełka i już masz idealne miejsce na wieczorną kawę;
Hamak - hamak to kolejny świetny pomysł na meble na Twoim balkonie. Jeśli mieszkasz w apartamentowcu to jest to super pomysł na relaks;
Fotel wiszący - na mniejszy balkon polecamy fotele montowane na suficie (np. fotel wiszący bocianie gniazdo), na balkonach o większym metrażu doskonale sprawdzą się fotele wiszące wolnostojące;
Pojemniki na akcesoria - warto posiadać chociaż jedną skrzynię, w której będzie można pochować np. koce, pledy albo poduszki. Warto mieć również schowek na narzędzia ogrodowe i inne akcesoria do pielęgnacyj naszych roślin. Na balkonie przydadzą się również regały, na którym poustawiasz rośliny albo kilka prostych półek;
Parasol balkonowy - zapewni ochronę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Nie może go zabraknąć!
Dekoracje na balkon
Dekorowanie balkonu polega na tym, aby w przestrzeni poczuć się jak w domu. Możesz użyć niektórych z tych samych przedmiotów co w mieszkaniu, aby balkon był bardziej przytulny i gościnny. Oto kilka naszych pomysłów na dekorację balkonu:
Dodanie roślin, aby było bardziej zielono i zachęcająco;
Umieszczanie na ścianach obrazów albo zdjęć miejsc, w których byłeś;
Dodatkowe nastrojowe oświetlenie balkonu - np. kinkiety, girlanda solarna, lampka wbijana solarna, świece w latarniach;
na krzesłach bądź sofie połóż miękkie poduchy i koce
na podłodze warto umieścić sztuczną trawę! Dzięki temu poczujesz się na swoim balkonie jak w prawdziwym ogrodzie;
Dodanie dywanu zewnętrznego lub maty winylowej w celu zaakcentowania przestrzeni - proponujemy dywany we wzory marokańskie albo w stylu boho! Pomogą nam też w utrzymaniu czystości na balkonie. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z naszym mini poradnikiem "Dywany zewnętrzne – o czym należy pamiętać, kupując dywan na balkon, taras i do ogrodu".
Jak urządzić mały balkon?
Mały metraż balkonu nie jest problemem! Każda przestrzeń pozwoli na stworzenie na nim własnego mini Edenu. Jeśli chcemy mieć wygodne miejsce na relaks i jeszcze odrobinę miejsca na kwiaty to warto postawić na meble balkonowe składane o lekkiej konstrukcji i minimalistycznej formie. Małe balkony chcemy optycznie powiększać, a nie przytłaczać ciężkim i dużym meblem.
Warto na małym balkonie zamontować również pergolę, na którą będą się piąć różnego rodzaju pnącza, a na balustradzie powiesić parę długich doniczek. Do tego modne oświetlenie cotton balls in nasz mały balkon będzie naszą odskocznią od rzeczywistości.
Najpiękniejsze rośliny doniczkowe, których możesz użyć na balkonie w bloku
Rośliny na balkonie mogą być świetnym dodatkiem do Twojego domu. Jednak podczas zakupu roślin i doniczek, zwróć uwagę na:
donice - musisz wiedzieć ile może wytrzymać Twój balkon - donice betonowe bądź terakotowe mogą być naprawdę ciężkie. Warto zdecydować się na lżejsze plastikowe pojemniki;
nasłonecznienie balkonu - rośliny cieniolubne doskonale sprawdzą się na balkonach, do których dociera mała ilość światła. Natomiast jeśli Twój balkon jest większość czasu w promieniach słońca, pamiętaj, żeby rośliny miały dostęp do wody oraz jeśli istnieje możliwość to na jakiś czas je osłaniać. Dobrym wyborem będą również rośliny o srebrnych liściach, które łatwiej odbijają światło np. lawenda.
Do aranżacji balkonu najczęściej wybierane są:
kwiaty - petunie, surfinie, werbena, lawenda, begonie, niecierpek, fuksja
pnącza - groszek pachnący, nasturcja większa, męczennica
iglaki wolno stojące, miniaturowe - jałowowiec, cis, karłowate odmiany sosny i świerku
Rośliny balkonowe całoroczne
Jeśli szukasz rośliny o niewielkich wymaganiach w utrzymaniu, powinieneś rozważyć użycie rośliny doniczkowej całorocznej. Istnieje wiele pięknych i wydajnych roślin, które można wykorzystać np:
Bluszcz pospolity
Pelargonie
Jałowiec płożący
Azalie
Cyprysik groszkowy
Winobluszcz pięciolistkowy
Trzmielina
Golteria pełzająca
Dzięki roślinom całorocznym Twój balkon będzie zielony cały rok! W okresie wiosenno-letnim takie rośliny będą wspaniałym tłem dla kolorowych sezonowych kwiatów.
Jak urządzić balkon dla dziecka?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą do rozważenia podczas projektowania balkonu dla dziecka jest wzięcie pod uwagę jego bezpieczeństwa. Trzeba upewnić się, że wszystko jest odpowiednio zabezpieczone, dlatego warto zainwestować w dodatkową ochronę np:
regulowana bramka dla dzieci
barierka z pleksiglasu bądź drewna
siatka zabezpieczająca albo osłona balkonowa
mata wiklinowa bądź bambusowa
alarm do drzwi balkonowych
Jeśli chcesz stworzyć na balkonie miejsce przyjazne dziecku to warto rozważyć pomalowanie go dodatkowo farbą, albo umieścić na nim kolorowe akcesoria. Np. pomalować barierkę na wyrazisty kolor, dodać kolorowe półki bądź pomalowane drewniane skrzynki.
Na balkonie dla dziecka należy odpowiednio rozplanować strefy. Powinno się znaleźć miejsce do leżenia i siedzenia oraz strefa zabaw.
Miejsce do leżenia/odpoczynku - Jednym z najlepszych pomysłów jest uwzględnienie w projekcie balkonu miejsca na namiot tipi. Nie tylko daje dziecku własną przestrzeń, ale także utrzymuje wszystkie zabawki w jednym miejscu. Dodatkowe poduszki sprawią, że będzie to doskonałe miejsce na popołudniowy relaks.
Stolik z krzesełkiem - krzesełko bądź leżak i do tego jakiś mini stolik wystarczą! Dodając pod spód sztuczną trawę bądź dywan tarasowy stworzysz doskonałe miejsce na przekąski, przestrzeń do malowania bądź czytania. Pamiętaj! Nigdy nie stawiaj blisko balustrady, rzeczy, na które może wspiąć się dziecko.
Strefa zabaw - stworzenie balkonowego placu zabaw zależy od wieku dziecka. Może to być np. miejsce do gry w planszówki, stanowisko do zabawy z wodą bądź piaskiem, albo po prostu może być to miejsce dla zabawkowego domku. Świetnym pomysłem będzie również zaprojektowanie mini ogrodu. Zdobądź dla dziecka małe kolorowe doniczki oraz nasiona i pokaż jak uprawiać rośliny.
Jak urządzić balkon dla kota?
Najlepszy sposób na zaprojektowanie balkonu przyjaznego kotom to: zabezpieczenie go przed ucieczką, upewnienie się, że jest ciągle dostępny i oferuje najwięcej słońca.
Balkon powinien mieć zawsze otwarte drzwi i być całkowicie zabezpieczony przed ucieczką. Można do tego użyć specjalnej siatki dla kotów o gęstym splocie. Upewnij się, że kot ma łatwy dostęp do mieszkania lub wspinania się po balustradach. Będziesz też chciał zadać sobie pytanie, czy Twój kot będzie spędzał większość czasu w bezpośrednim świetle słonecznym, a może woli miejsca osłonięte? Warto przygotować mu miejsce, gdzie będzie się mógł w razie potrzeby osłonić przed słońcem - np. zamontować catio - tzw. okna dla kota (można je kupić, ale może również z łatwością wykonać go samodzielnie) albo umieścić w cieniu wygodne legowisko.
Podczas urządzania balkonu dla kota pomyśl również o umieszczeniu na nim dodatkowych atrakcji. Na przykład jutowego dywanu, na którym mogą leżeć niektóre zabawki lub drapak. Ważne będą także rośliny - pamiętaj jednak, aby nie były one trujące dla Twojego zwierzaka np. niecierpek, bratki, petunie, chabry i bławatki. Oczywiście nie można zapomnieć o kocimiętce!